Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
Przydatne informacje dla rodziców
Internet jest zróżnicowanym medium, które integruje w sobie różne formy przekazu. Jego oferta jest nieograniczona, daje wiele możliwości i nie ma końca. Sieć oferuje także nowe doświadczenia, stąd jest tak interesująca i wciągająca.
Internet to również kontakt z innymi. Stał się więc nieodłącznym elementem życia, szczególnie w dobie pandemii.
Oprócz wielu pozytywów niesie też zagrożenia – m.in. nieodpowiednie treści, reklamy, wyłudzanie danych. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwa są dzieci. Dlatego tak ważne jest odkrywanie świata Internetu wspólnie z nimi, uczenie prawidłowego korzystania.
Naucz dziecko podstawowych zasad: wchodzenia tylko na znane strony; niepodawania swoich danych, nr telefonu; nienawiązywania kontaktu z nieznajomymi; niereagowania na zaczepki typu-jestem znajomą/znajomym mamy lub taty…, rodzice prosili, żebym….; mówienia rodzicom o nawiązywanych przez Internet kontaktach.
Ustal z dzieckiem zasady korzystania z medium:
ilość czasu spędzanego przed Internetem (wczesny wiek szkolny – ½ godziny, nastolatek – do 2 godzin dziennie, tygodniowa norma dla młodego człowieka to 14 godzin); zachęcaj do robienia przerw w trakcie korzystania,
godziny, w których może korzystać (nie przed odrabianiem prac domowych, nie bezpośrednio przed snem),
hasło zakończenia aktywności w sieci – umów się z dzieckiem, że uprzedzisz je na kilka minut przed zakończeniem,
wybór serwisów – ustalcie z jakich serwisów internetowych można korzystać,
pula pomysłów na inne formy spędzania wolnego czasu.
Monitoruj bytność dziecka w sieci. Rozmawiaj z nim o tym czym się zajmuje, co je pochłania, co najbardziej się podoba i dlaczego. Lepiej, aby dziecko nie korzystało z czat roomów, bo to najprawdopodobniej najbardziej niebezpieczny obszar w Internecie. Nigdy nie wiadomo z kim się rozmawia.
Naucz krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci (warto weryfikować treści).
Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.
Zapoznaj dziecko z netykietą, czyli savoir-vivre Internetu.
Zachęcaj dziecko do rozwijania zainteresowań.
Jeżeli masz w domu nastolatka, który do tej pory nie miał wprowadzonych zasad prawidłowego korzystania z medium, a uważasz, że za dużo czasu spędza w sieci, porozmawiaj z nim na ten temat:
Przedstaw swoje obawy. Omów „plusy” i „minusy” bycia on-line.
Zaproponuj zmiany i coś w zamian (wspólny spacer, obejrzenie filmu, wycieczkę rowerową, itd.).
Pamiętaj, im mamy lepszy emocjonalny kontakt z dziećmi, tym więcej możemy zdziałać.
Ważny jest też dobry przykład. Zwróć więc uwagę na to ile czasu spędzasz w sieci, w jaki sposób korzystasz z jego bogactwa.
Nie zapominaj, że od aktywności internetowej można się uzależnić. Ucz swoje dziecko zdrowego stylu życia.