Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Powrót do szkół – sugestie dla rodziców

Powrót do placówek oświatowych naszych dzieci wiąże się z gamą różnorodnych emocji, w tym także ze stresem. Po długim czasie zdalnego nauczania, pracy w innej formie, młodzi ludzie muszą być może zmierzyć się ze swoimi lękami. W szkołach realizowana jest reintegracja. Co możemy zrobić w domach? Jak wspierać swoje dziecko?

  • Po powrocie do szkoły ważny jest kontakt społeczny. Zachęcajmy dzieci do spotkań z rówieśnikami, także poza placówką; spędzania czasu z nimi na przyjemnościach. Przedstawiajmy dobre strony kontaktów ‘w realu’.
  • Rozmawiajmy z dziećmi o ich samopoczuciu, przemyśleniach. Wysłuchujmy bez oceniania, dawania ’dobrych’ rad. Interesujmy się tym co dziecko myśli na dany temat. Nie pytajmy: Co w szkole? A raczej jak minął dzień, co ważnego się wydarzyło, co ciekawego się działo? Obserwujmy nasze dziecko w trakcie rozmów; jego mimikę, gesty, mowę ciała. Z komunikacji bezsłownej można więcej wyczytać.
  • W wychowaniu ważne jest budowanie u dziecka odporności psychicznej. W trudnych okresach jest to arcyważne i istotne! Starajmy się zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Wspierajmy je, mówmy im, że są dla nas ważne. Budujmy ich dobrą samoocenę – chwalmy, zaznaczajmy ich mocne strony i zakresy, w których świetnie sobie radzą. Nie naciskajmy na mega wyniki szkolne. Ważniejsze, aby potrafiły pokonywać trudności, radzić sobie ze stresem, walczyć z porażkami i nie poddawały się . Takie umiejętności przydadzą im się w życiu bardziej niż piątki na świadectwie. Pokazujmy im i opowiadajmy o tym, że nauka jest ciekawa, że można ją zdobywać w różny sposób.
  • Stres nie sprzyja spokojnej pracy, nauce. Mózg, żeby przyswajać nową wiedzę musi być zrelaksowany. Dajmy więc dzieciom możliwość relaksu: sport, spacery, wyjazdy na łono przyrody. Zachęcajmy do systematyczności na tym polu. Starajmy się uczestniczyć w tych działaniach razem z naszymi pociechami.
  • Uczmy nasze dzieci prostych sposobów odreagowywania napięć: prawidłowe, głębokie oddychanie; liczenie od 10 do 0/ co drugą liczbę od 100 w dół, itp.; napinanie i rozluźnianie mięśni.